Viete, aké máte povinnosti pri vycestovaní zamestnanca do zahraničia za účelom poskytovania služieb?
V súčasnosti je čoraz bežnejšie, že slovenské firmy vysielajú svojich zamestnancov na výkon práce do iných členských štátov Európskej únie. Či už ide o stavebné práce, IT služby alebo servisné zásahy, vyslanie zamestnanca do zahraničia podlieha viacerým legislatívnym pravidlám.
Kedy hovoríme o vyslaní zamestnanca?
Vyslaním sa rozumie situácia, keď slovenský zamestnanec vykonáva prácu v inom členskom štáte EÚ dočasne (max. 24 mesiacov), pod vedením slovenského zamestnávateľa a v súlade s predmetom jeho podnikania.
Vyslanie je teda pod vedením a na zodpovednosť vysielajúceho zamestnávateľa na základe zmluvy medzi vysielajúcim zamestnávateľom a prijímateľom tejto služby.
Vyslaný slovenský zamestnanec vykonávajúci prácu v mene zamestnávateľa v zahraničí bude naďalej poistený v Slovenskej republike (sociálne aj zdravotne).
Na čo ako zamestnávateľ nesmiete zabudnúť pred vyslaním?
- Žiadosť o vystavenie formulára PD A1: Tento formulár vystavuje Sociálna poisťovňa a potvrdzuje, že zamestnanec počas výkonu práce v zahraničí ostáva naďalej poistený v slovenskom systéme sociálneho poistenia. Bez tohto formulára môže byť zamestnanec povinný platiť odvody v hostiteľskej krajine. Formulár PD A1 sa týka aj konateľov, dohodárov a iných osôb, ktoré sa z pohľadu sociálneho poistenia považujú za zamestnancov.
- Zdravotné poistenie: Zamestnanec by mal mať: Európsky preukaz zdravotného poistenia (EHIC), alebo uzatvorené komerčné cestovné/úrazové poistenie, najmä ak ide o krajiny mimo EÚ alebo o výkon rizikových prác.
- Oznámenie vyslania v hostiteľskej krajine: Niektoré členské štáty vyžadujú osobitné oznámenie vyslania zamestnanca ich inštitúciám. Ide o tzv. oznamovaciu povinnosť, je potrebné si overiť konkrétne požiadavky danej krajiny.
- Pracovné podmienky počas vyslania: Počas vyslania sa na zamestnanca vzťahujú minimálne pracovné podmienky platné v hostiteľskej krajine. Patrí sem napríklad: minimálna mzda, dĺžka pracovného času a prestávok, nárok na dovolenku, pracovné podmienky v oblasti BOZP, ochrana pred diskrimináciou. Ak sú slovenské pracovné podmienky výhodnejšie, môžu sa v niektorých prípadoch naďalej uplatniť slovenské pravidlá.
Ako je to pri zahraničných pracovných cestách?
Zahraničná pracovná cesta nie je to isté ako vyslanie. Ide o situácie, keď zamestnanec cestuje na konferenciu, školenie, poradu alebo obchodné rokovanie. Nevykonáva služby, ktoré by boli predmetom zmluvy medzi dvoma podnikateľskými subjektmi.
Aj v takom prípade je však potrebné požiadať o formulár PD A1, zabezpečiť zdravotné poistenie (EHIC alebo komerčné),vydať príkaz na zahraničnú pracovnú cestu zo strany zamestnávateľa.
Nesplnenie povinností môže viesť k sankciám zo strany inštitúcií hostiteľského štátu.
Buďte prví, kto sa dozvie o najnovších informáciách zo sveta daní, účtovníctva a auditu.